Amir Adan (M)

Amir Adan (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Redovisningsansvarig
Född år 1985

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-05-03

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2010-10-18
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-19 – 2010-10-25
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-12-03 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-10-03 – 2016-12-02
    • Ordinarie 2010-10-26 – 2016-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-01-01 – 2020-05-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Ledamot 2012-06-13 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-06-12
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-01-01 – 2020-05-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-05-03
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-05-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 – 2018-09-24
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2015-03-25 – 2019-02-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-101025). Ledamot kulturutskottet 12-14 och socialutskottet 14-. Suppleant kulturutskottet 10-12, utrikesutskottet 10-14, socialförsäkringsutskottet 14- och EU-nämnden 14-. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för unionen för Medelhavet 14-.
  • Föräldrar

    Civilekonomen Eidarus Adan och lärarinnan Lena Adan, f. Thorsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Bromma, Stockholm, slutår 04. Ekonomprogrammet, Högskolan i Gävle 04-06. Ekonomi, Stockholms universitet 06-08.
  • Anställningar

    Redovisningsansvarig, Akelius Fastigheter AB, Stockholm 08-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Revisorssuppleant, Systembolaget AB 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, Hässelby-Vällingby stadsdelsnämnd, Stockholms kommun 08-10.
  • Bostadsort

    Hässelby

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2015/16:82 Åtgärder för ökad folkhälsa på tobaksområdet - genomförandet av EU:s tobaksproduktdirektiv

Motion 2015/16:3324 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3324 av Cecilia Widegren m.fl. M med anledning av prop. 2015/16:82 Åtgärder för ökad folkhälsa på tobaksområdet genomförandet av EU:s tobaksproduktdirektiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska värna den svenska bestämmanderätten


Utskottsberedning: 2015/16:SoU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:3324 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 52 kB) Motion 2015/16:3324 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

med anledning av skr. 2015/16:53 Riksrevisionens rapport om patientsäkerhet

Motion 2015/16:3305 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3305 av Cecilia Widegren m.fl. M med anledning av skr. 2015/16:53 Riksrevisionens rapport om patientsäkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skärpa tillsynen och uppföljningen av städningen i vården och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2015/16:SoU9
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2015/16:3305 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 54 kB) Motion 2015/16:3305 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 109 kB)

med anledning av prop. 2015/16:43 Stödboende - en ny placeringsform för barn och unga

Motion 2015/16:3264 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3264 av Cecilia Widegren m.fl. M med anledning av prop. 2015/16:43 Stödboende en ny placeringsform för barn och unga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn bör göras med syftet att säkerställa att alla utförare, oavsett driftsform,


Utskottsberedning: 2015/16:SoU5
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:3264 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 53 kB) Motion 2015/16:3264 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se