Anders Åkesson (C)

Anders Åkesson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kalmar län, plats 11
Titel Utbildningsledare.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anders.akesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Förste vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Förste vice ordförande 2019-03-07 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-04-15 – 2012-09-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-09-19 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-10-10

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot kulturutskottet 06-10 och trafikutskottet 10-. Vice ordförande trafikutskottet 18-19 och 1:e vice ordförande 19-. Suppleant utrikesutskottet 06-10, kulturutskottet 11-12 och 14-18 och civilutskottet 12-14. Ledamot krigsdelegationen 10-14. Ledamot, riksdagens valberedning 18-. Suppleant riksdagens valberedning 10-18 och ledamotsrådet 14-18.
  • Föräldrar

    Kyrkovaktmästaren Åke Johansson och kyrkovaktmästaren Ulla-Britt Johansson, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Kalmar, slutår 79. Massmedia/kommunikation, Högskolan i Kalmar, slutår 01.
  • Anställningar

    Ombudsman, CUF 80-82. Kyrkovaktmästare 82-89. Ombudsman, Centerpartiet 89-00. Ombudsman, Företagarnas Riksorganisation 00. Utbildningsledare, Studieförbundet Vuxenskolan 00-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Kalmar län 06-. Styrelsen för Medieinstitutet Fojo, Linnéuniversitetet 07-12, ordförande 11-12.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kalmar 85-02. Ledamot, kommunstyrelsen 91-94, fritidsnämnden 85-88 och byggnadsnämnden 88-02. Landstingsfullmäktig, Kalmar läns landsting 02-10. Ledamot, Regionförbundet i Kalmar län, fullmäktig 97-02, ledamot, regionstyrelsen 97-06 och arbetsutskottet 97-06. Vice ordförande, Regionförbundet i Kalmar län 98-02, ordförande 02-06. Ledamot, lokalt kyrkoråd, samfällighetsfullmäktige, Svenska kyrkan i Kalmar. Ordförande, kyrkogårds- och fastighetsnämnden, Kalmar kyrkliga samfällighet 82-13. Ordförande i samfällighetens fastighetsutskott 13-17. Stiftsfullmäktig, Växjö stift 13-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, kyrkoråd och samfällighetsfullmäktige, Svenska kyrkan i Kalmar. Ordförande, kyrkogårds- och fastighetsnämnden, Kalmar kyrkliga samfällighet 82-13. Ordförande, Centerpartiets lokalavdelning i Kalmar 85-12. Styrelseledamot, Centerpartiets kommunkrets 82-14. Ledamot, distriktsstyrelsen 97- och partistyrelsen 04-19. Styrelseledamot, Företagarna i Kalmar 01-06. Styrelseledamot, Studieförbundet Vuxenskolan 05-12. Ordförande, Bygdegårdarnas Riksförbund 06-11. Styrelseledamot, Eccocom AB 13-19. Ordförande, fastighetsutskottet, Kalmar kyrkliga samfällighet 13-17. Stiftsfullmäktig, Växjö stift 13-.
  • Bostadsort

    Kalmar

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Dispenshantering för mobilkranar

Interpellation 2021/22:508 av Anders Åkesson (C)

Interpellation 2021/22:508 Dispenshantering för mobilkranar av Anders Åkesson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Mobila kranar är avgörande för byggande och utveckling av vårt moderna samhälle. Inte minst vid byggande och reparation av bostäder, industri, transportinfrastruktur etcetera. Varje förflyttning på

Inlämnad: 2022-05-20 Svarsdatum: 2022-06-22 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2021/22:508 av Anders Åkesson (C) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Dispenshantering för mobilkranar

med anledning av prop. 2021/22:234 Fordon ska kunna klampas i fler fall

Motion 2021/22:4739 av Anders Åkesson och Mikael Larsson (båda C)

Motion till riksdagen 2021/22:4739 av Anders Åkesson och Mikael Larsson båda C med anledning av prop. 2021/22:234 Fordon ska kunna klampas i fler fall Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i större utsträckning samordna arbetet från olika myndigheter med deras olika

Inlämnad: 2022-05-11 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:TU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2021/22:4739 av Anders Åkesson och Mikael Larsson (båda C) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4739 av Anders Åkesson och Mikael Larsson (båda C) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2021/22:239 Ytterligare åtgärder mot fordonsmålvakter

Motion 2021/22:4738 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4738 av Anders Åkesson m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:239 Ytterligare åtgärder mot fordonsmålvakter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt säkra att de tekniska förutsättningarna för automatiskt användningsförbud etableras

Inlämnad: 2022-05-11 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:TU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4738 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4738 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.