Anders Frimert (S)

Anders Frimert (S)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 78
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anders.frimert[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Anna-Caren Sätherberg
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2021-11-30 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-11 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:NU4 19 januari 2022 2021 års redogörelse för bolag med statligt ägande

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se