Anders Sellström (KD)

Anders Sellström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Civilekonom
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-10-03 – 2019-07-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Budgetdebatt 16 april 2012 Titel
Interpellationsdebatt 2011/12:299 av Hultqvist, Peter (S) 10 april 2012 Skatteutjämningen
Interpellationsdebatt 2011/12:267 av Sjöstedt, Jonas (V) 13 mars 2012 Sjukvården i glesbygd
Budgetdebatt 20 september 2011 Budgetdebatt

Flytträtt för sakförsäkringar

Motion 2013/14:C449 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:C449 av Anders Sellström KD Flytträtt för sakförsäkringar KD769 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda införandet av flytträtt för sakförsäkringar. 2 Motivering Den svenska marknaden för sakförsäkringar


Utskottsberedning: 2013/14:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C449 av Anders Sellström (KD) (doc, 55 kB)

Delat tilläggsbidrag i studiestödet

Motion 2013/14:Ub228 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub228 av Anders Sellström KD Delat tilläggsbidrag i studiestödet Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten för föräldrar med delad vårdnad att dela tilläggsbidraget i


Utskottsberedning: 2013/14:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub228 av Anders Sellström (KD) (doc, 54 kB)

Utförsåkning och golf i friskvårdspengen

Motion 2013/14:Sk228 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk228 av Anders Sellström KD Utförsåkning och golf i friskvårdspengen Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda möjligheten att inkludera utförsåkning och golf i begreppet skattefri


Utskottsberedning: 2013/14:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk228 av Anders Sellström (KD) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se