Anders Sellström (KD)

Anders Sellström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Civilekonom
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-10-03 – 2019-07-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Återföring från vattenkraft

Motion 2013/14:N225 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:N225 av Anders Sellström KD Återföring från vattenkraft Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av möjligheterna till återföring av medel från vattenkraft. Motivering Drygt 90


Utskottsberedning: 2013/14:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N225 av Anders Sellström (KD) (doc, 54 kB)

Anhöriginvandring

Motion 2013/14:Sf265 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf265 av Anders Sellström KD Anhöriginvandring Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att återinföra sista länkenbestämmelsen. Motivering I dag kan man endast få uppehållstillstånd i Sverige


Utskottsberedning: 2013/14:SfU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf265 av Anders Sellström (KD) (doc, 54 kB)

Allmän och obligatorisk a-kassa

Motion 2013/14:A222 av Anders Sellström och Anders Andersson (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:A222 av Anders Sellström och Anders Andersson KD Allmän och obligatorisk a-kassa KD622 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att införa en allmän och obligatorisk arbetslöshetsförsäkring. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:AU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:A222 av Anders Sellström och Anders Andersson (KD) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se