Anders Sellström (KD)

Anders Sellström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Civilekonom
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-10-03 – 2019-07-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förbättrad föräldraförsäkring

Motion 2010/11:Sf345 av Anders Andersson och Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf345 av Anders Andersson och Anders Sellström KD Förbättrad föräldraförsäkring Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda frågan om en höjning av golvet i föräldraförsäkringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2010/11:SfU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:Sf345 av Anders Andersson och Anders Sellström (KD) (doc, 51 kB)

Anhöriginvandring

Motion 2010/11:Sf340 av Annika Eclund och Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:Sf340 av Annika Eclund och Anders Sellström KD Anhöriginvandring Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att återinföra sista-länkenbestämmelsen för en äldre förälder. Motivering I dag kan


Utskottsberedning: 2010/11:SfU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sf340 av Annika Eclund och Anders Sellström (KD) (doc, 47 kB)

Trygg och säker livsmedelsförsörjning

Motion 2010/11:MJ272 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:MJ272 av Anders Sellström KD Trygg och säker livsmedelsförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att underlätta konsumenternas tillgång till närproducerade livsmedel. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2010/11:FiU29 2010/11:MJU1 2010/11:MJU14 2010/11:MJU15 2010/11:MJU16 2010/11:MJU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2010/11:MJ272 av Anders Sellström (KD) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se