Anders Sellström (KD)

Anders Sellström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Civilekonom
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-10-03 – 2019-07-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trygg och säker livsmedelsförsörjning

Motion 2010/11:MJ272 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:MJ272 av Anders Sellström KD Trygg och säker livsmedelsförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att underlätta konsumenternas tillgång till närproducerade livsmedel. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2010/11:FiU29 2010/11:MJU1 2010/11:MJU14 2010/11:MJU15 2010/11:MJU16 2010/11:MJU2
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2010/11:MJ272 av Anders Sellström (KD) (doc, 55 kB)

Uförsåkning i friskvårdspengen

Motion 2010/11:Sk252 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk252 av Anders Sellström KD Uförsåkning i friskvårdspengen kd629 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att friskvårdspengen breddas till att inkludera även utförsåkning. Motivering Människor är olika och människor


Utskottsberedning: 2010/11:SkU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk252 av Anders Sellström (KD) (doc, 48 kB)

TEN-status för E12

Motion 2010/11:T216 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2010/11:T216 av Anders Sellström KD TEN-status för E12 kd588 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ansöka om TEN-status för Europaväg 12. Motivering I dag kan man resa mellan Helsingfors och Mo i Rana på Europaväg 12.


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T216 av Anders Sellström (KD) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se