Anders Sellström (KD)

Anders Sellström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Civilekonom
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-10-03 – 2019-07-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Allemansrätten och kommersiell bärplockning

Motion 2012/13:MJ340 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:MJ340 av Anders Sellström KD Allemansrätten och kommersiell bärplockning KD628 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ändrade regler för kommersiell bärplockning. Motivering Allemansrätten anger vilt växande bär och


Utskottsberedning: 2012/13:MJU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:MJ340 av Anders Sellström (KD) (doc, 54 kB) Motion 2012/13:MJ340 av Anders Sellström (KD) (pdf, 123 kB)

Pensionsavsättningar på lönebeskedet

Motion 2012/13:Fi243 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:Fi243 av Anders Sellström KD Pensionsavsättningar på lönebeskedet KD758 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om redovisning av tjänstepension på lönebeskedet. Motivering Tjänstepensionen är för många en förhållandevis


Utskottsberedning: 2012/13:FiU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Fi243 av Anders Sellström (KD) (doc, 53 kB) Motion 2012/13:Fi243 av Anders Sellström (KD) (pdf, 118 kB)

Lönebidrag för personer med arbetshinder

Motion 2012/13:A228 av Désirée Pethrus och Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:A228 av Désirée Pethrus och Anders Sellström KD Lönebidrag för personer med arbetshinder Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda möjligheten att ändra villkoren och nivåerna för


Utskottsberedning: 2012/13:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:A228 av Désirée Pethrus och Anders Sellström (KD) (doc, 56 kB) Motion 2012/13:A228 av Désirée Pethrus och Anders Sellström (KD) (pdf, 132 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se