Anders Sellström (KD)

Anders Sellström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Civilekonom
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-10-03 – 2019-07-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skatteutjämningen

Interpellation 2011/12:299 av Hultqvist, Peter (S)

den 22 mars Interpellation 2011/12:299 Skatteutjämningen av Peter Hultqvist S till statsrådet Peter Norman M Regeringen bereder, enligt svar på skriftlig fråga 2011/12:441, förslagen i betänkandet Likvärdiga förutsättningar Översyn av den kommunala utjämningen SOU 2011:39Samtidigt protesterar Centerpartiet mot

Inlämnad: 2012-03-22 Besvarare: Peter Norman (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skatteutjämningen

Sjukvården i glesbygd

Interpellation 2011/12:267 av Sjöstedt, Jonas (V)

den 27 februari Interpellation 2011/12:267 Sjukvården i glesbygd av Jonas Sjöstedt V till socialminister Göran Hägglund KD Enligt hälso- och sjukvårdslagen är målet för hälso- och sjukvården vård på lika villkor för hela befolkningen. I stora delar av Glesbygdssverige är detta i praktiken svårt att klara. I Västerbotten

Inlämnad: 2012-02-27 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sjukvården i glesbygd

Fri flytträtt på spar- och försäkringsprodukter

Motion 2011/12:Fi277 av Otto von Arnold och Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi277 av Otto von Arnold och Anders Sellström KD Fri flytträtt på spar- och försäkringsprodukter KD609 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda fri flytträtt på spar- och försäkringsprodukter. Motivering Enligt


Utskottsberedning: 2011/12:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi277 av Otto von Arnold och Anders Sellström (KD) (doc, 47 kB) Motion 2011/12:Fi277 av Otto von Arnold och Anders Sellström (KD) (pdf, 125 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.