Anders Sellström (KD)

Anders Sellström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Civilekonom
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-10-03 – 2019-07-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fri flytträtt på spar- och försäkringsprodukter

Motion 2011/12:Fi277 av Otto von Arnold och Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi277 av Otto von Arnold och Anders Sellström KD Fri flytträtt på spar- och försäkringsprodukter KD609 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda fri flytträtt på spar- och försäkringsprodukter. Motivering Enligt


Utskottsberedning: 2011/12:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi277 av Otto von Arnold och Anders Sellström (KD) (doc, 47 kB)

Anhöriginvandring

Motion 2011/12:Sf229 av Anders Sellström och Annika Eclund (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:Sf229 av Anders Sellström och Annika Eclund KD Anhöriginvandring KD679 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att återinföra sista-länken-bestämmelsen för äldre föräldrar. Motivering I dag kan man endast få uppehållstillstånd


Utskottsberedning: 2011/12:SfU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Sf229 av Anders Sellström och Annika Eclund (KD) (doc, 47 kB)

Återföring från vattenkraften

Motion 2011/12:N237 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:N237 av Anders Sellström KD Återföring från vattenkraften KD681 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av möjligheterna till återföring av medel från vattenkraften. Motivering Exploateringen av vattenkraften


Utskottsberedning: 2011/12:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N237 av Anders Sellström (KD) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se