Anders Sellström (KD)

Anders Sellström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Civilekonom
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-10-03 – 2019-07-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Allemansrätten

Motion 2011/12:MJ261 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ261 av Anders Sellström KD Allemansrätten KD680 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ändrade regler för kommersiell bärplockning. Motivering Allemansrätten anger vilt växande bär och svamp som tillhörande markägaren


Utskottsberedning: 2011/12:MJU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:MJ261 av Anders Sellström (KD) (doc, 47 kB)

Arbetsmarknaden för personer med funktionsnedsättningar

Motion 2011/12:A349 av Désirée Pethrus och Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:A349 av Désirée Pethrus och Anders Sellström KD Arbetsmarknaden för personer med funktionsnedsättningar KD667 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om insatser för att göra det lättare för personer med funktionsnedsättningar


Utskottsberedning: 2011/12:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:A349 av Désirée Pethrus och Anders Sellström (KD) (doc, 58 kB)

Redovisning av skatter på lönebeskedet

Motion 2011/12:Sk262 av Anders Sellström och Mikael Oscarsson (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:Sk262 av Anders Sellström och Mikael Oscarsson KD Redovisning av skatter på lönebeskedet KD647 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att synliggöra skatter på lönebeskedet. Motivering Offentlighetsprincipen har, med


Utskottsberedning: 2011/12:SkU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Sk262 av Anders Sellström och Mikael Oscarsson (KD) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se