Anders Sellström (KD)

Anders Sellström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Civilekonom
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-10-03 – 2019-07-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2011/12:299 av Hultqvist, Peter (S) 10 april 2012 Skatteutjämningen
Interpellationsdebatt 2011/12:267 av Sjöstedt, Jonas (V) 13 mars 2012 Sjukvården i glesbygd

Färjeförbindelsen till Holmön

Motion 2012/13:T475 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:T475 av Anders Sellström KD Färjeförbindelsen till Holmön Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en driftsäker och kapacitetsmässigt väl fungerande transportlösning för Holmön. Motivering


Utskottsberedning: 2012/13:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:T475 av Anders Sellström (KD) (doc, 55 kB)

Riksnormen för försörjningsstöd

Motion 2012/13:So545 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:So545 av Anders Sellström KD Riksnormen för försörjningsstöd KD764 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över riksnormen för försörjningsstöd med syftet att den ska inbegripa persondator och internetuppkoppling.


Utskottsberedning: 2012/13:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So545 av Anders Sellström (KD) (doc, 53 kB)

Anhöriginvandring

Motion 2012/13:Sf349 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:Sf349 av Anders Sellström KD Anhöriginvandring KD763 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att återinföra sista länkenbestämmelsen. Motivering I dag kan man endast få uppehållstillstånd i Sverige som anhörig om man


Utskottsberedning: 2012/13:SfU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Sf349 av Anders Sellström (KD) (doc, 54 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se