Anders Sellström (KD)

Anders Sellström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Civilekonom
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-10-03 – 2019-07-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fri flytträtt på pensionssparande

Motion 2012/13:Fi305 av Anders Sellström och Otto von Arnold (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:Fi305 av Anders Sellström och Otto von Arnold KD Fri flytträtt på pensionssparande Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa fri flytträtt på pensionssparande. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2012/13:FiU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi305 av Anders Sellström och Otto von Arnold (KD) (doc, 56 kB)

Delat tilläggsbidrag i studiestödet

Motion 2012/13:Ub366 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:Ub366 av Anders Sellström KD Delat tilläggsbidrag i studiestödet KD760 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten för två vårdnadshavare att dela tilläggsbidraget i studiestödet. Motivering Den


Utskottsberedning: 2012/13:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Ub366 av Anders Sellström (KD) (doc, 54 kB)

Markägares rätt vid expropriation

Motion 2012/13:MJ341 av Anders Sellström (KD)

Motion till riksdagen 2012/13:MJ341 av Anders Sellström KD Markägares rätt vid expropriation KD627 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att låta marknadsvärdesbedömningen vid expropriation göras utifrån markytans potentiella


Utskottsberedning: 2012/13:MJU12 2012/13:MJU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:MJ341 av Anders Sellström (KD) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se