Planerat tekniskt arbete

Under måndag kväll pågår ett planerat tekniskt arbete på riksdagens webbplatser som innebär att det kan uppstå vissa störningar. 

Anders Sellström (KD)

Anders Sellström (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Civilekonom
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2018-10-03 – 2019-07-02
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Industriproduktion i övre Norrland

Interpellation 2013/14:57 av Sjöstedt, Jonas (V)

den 23 oktober Interpellation 2013/14:57 Industriproduktion i övre Norrland av Jonas Sjöstedt V till näringsminister Annie Lööf C Nyligen gav Volvo besked om att företaget avvecklar monteringen av lastbilshytter i Umeå. Fabriken förlorar i ett slag 500 arbetstillfällen. Till det kommer ett hundratal förlorade jobb

Inlämnad: 2013-10-23 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Industriproduktion i övre Norrland

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se