Andrea Andersson Tay (V)

Andrea Andersson Tay (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 319
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post andrea.andersson-tay[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-18 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2022-10-12 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård
Debatt om förslag 2022/23:MJU1 20 december 2022 Utgiftsområde 20 Allmän miljö- och naturvård
Stillbild från Debatt om förslag: EU:s strategi för hållbara och cirkulära textilier
Debatt om förslag 2022/23:MJU4 7 december 2022 EU:s strategi för hållbara och cirkulära textilier
Stillbild från Interpellationsdebatt: Sveriges klimatmål och skogspolitik
Interpellationsdebatt 2022/23:45 av Anna-Caren Sätherberg (S) 6 december 2022 Sveriges klimatmål och skogspolitik

Dokument:

Den fördjupade utvärderingen av Sveriges miljökvalitetsmål

Interpellation 2022/23:159 av Andrea Andersson Tay (V)

Interpellation 2022/23:159 Den fördjupade utvärderingen av Sveriges miljökvalitetsmål av Andrea Andersson Tay V till Statsrådet Romina Pourmokhtari L Naturvårdsverket presenterade den 17 januari sin fördjupade utvärdering av Sveriges 16 miljökvalitetsmål. Målen har tidigare följts upp mot årtalet 2020, men denna gång

Inlämnad: 2023-01-24 Svarsdatum: 2023-02-10 Besvarare: Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)

Interpellation 2022/23:159 av Andrea Andersson Tay (V) (pdf, 104 kB)

med anledning av prop. 2022/23:48 Sekretess vid Försäkringskassans handläggning av ärenden om elstöd samt slopad kontrolluppgiftsskyldighet

Motion 2022/23:2304 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:2304 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2022/23:48 Sekretess vid Försäkringskassans handläggning av ärenden om elstöd samt slopad kontrolluppgiftsskyldighet 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i offentlighets- och sekretesslagen

Inlämnad: 2023-01-16 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:KU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2022/23:2304 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2022/23:2304 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

Återvinning av plast

Skriftlig fråga 2022/23:228 av Andrea Andersson Tay (V)

Fråga 2022/23:228 Återvinning av plast av Andrea Andersson Tay V till Statsrådet Romina Pourmokhtari L SVT uppmärksammade nyligen att endast 10 procent av all plast återvinns i Sverige. En mycket stor del av plasten produceras av råolja och över 1 miljon ton plast eldas upp, vilket motsvarar 8 procent av Sveriges totala

Inlämnad: 2023-01-13 Svarsdatum: 2023-01-25 Besvarare: Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)

Skriftlig fråga 2022/23:228 av Andrea Andersson Tay (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.