Andrea Andersson Tay (V)

Andrea Andersson Tay (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 319
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post andrea.andersson-tay[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-18 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2022-10-12 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Klimat, miljö och energipolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Klimat, miljö och energipolitik

Dokument:

Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom

Motion 2022/23:1959 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1959 av Nooshi Dadgostar m.fl. V Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Tabell 1 Anslagsförslag 2023 för

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SfU2

Motion 2022/23:1959 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1959 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2022/23:1489 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1489 av Nooshi Dadgostar m.fl. V Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Tabell 1 Anslagsförslag 2023 för utgiftsområde 01 Rikets styrelse

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:KU1

Motion 2022/23:1489 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 85 kB) Motion 2022/23:1489 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 102 kB)

En rättvis väg genom krisen – Vänsterpartiets budgetmotion för 2023

Motion 2022/23:1299 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2022/23:1299 av Nooshi Dadgostar m.fl. V En rättvis väg genom krisen Vänsterpartiets budgetmotion för 2023 1  Sammanfattning Vänsterpartiet vill återupprätta det välfärdssamhälle som tidigare generationer har byggt upp och eftersträvar en samhällsutveckling med goda och jämlika förutsättningar

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 9
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1 2022/23:FiU20

Motion 2022/23:1299 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 407 kB) Motion 2022/23:1299 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 685 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.