Andreas Carlgren (C)

Andreas Carlgren (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2011-09-30
    • Ledig 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-02-07 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-02-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1996-02-19
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Miljöminister 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Miljödepartementet

    • Miljöminister 2007-01-01 – 2011-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling - kvalitet och likvärdighet

Motion 1997/98:Ub43 av Andreas Carlgren m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub43 av Andreas Carlgren m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling kvalitet och likvärdighet Inledning Utbildning är den enskilt viktigaste satsningen för att lägga grunden till en ny tillväxt i Sverige. Kunskap blir allt viktigare för deltagande i samhället


Utskottsberedning: ----------1997/98:UbU20

med anledning av prop. 1997/98:119 Bostadspolitik för hållbar utveckling

Motion 1997/98:Bo14 av Olof Johansson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Bo14 av Olof Johansson m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:119 Bostadspolitik för hållbar utveckling Centerpartiet presenterade hösten 1997 en omfattande partimotion om bostadspolitiken. Skatterna på boendet måste sänkas och skatteuttaget måste bli mer rättvist. Neutralitet mellan de


Utskottsberedning: ---------------1997/98:BoU10
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): , , 15 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:94 Läroplan för det obligatoriska skolväsendet, förskoleklassen och fritidshemmet m.m.

Motion 1997/98:Ub28 av Andreas Carlgren m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub28 av Andreas Carlgren m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:94 Läroplan för det obligatoriska skolväsendet, förskoleklassen och fritidshemmet m.m. 1 Inledning Centerpartiets utbildningspolitik tar sin utgångspunkt i ett humanistiskt bildningsideal genom bildning växer människan till


Utskottsberedning: -----1997/98:UbU18
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.