Andreas Carlson (KD)

Andreas Carlson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 254
Titel Journalist.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866754
E-post andreas.carlson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-03-19 – 2022-09-26
    • Ledig 2020-01-16 – 2020-03-18
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2020-01-15
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2015-06-16 –
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2020-03-19 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2020-01-16
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-19 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-19 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-19 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-01-20 – 2017-02-16
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-19 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-19 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-19 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-08-27 – 2018-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101006-140929). Ledamot kulturutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 12-14 och justitieutskottet 14-18. Vice ordförande justitieutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 10-14, trafikutskottet 11-14, kulturutskottet 12-14, skatteutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14-16, finansutskottet 16-, EU-nämnden 16-18 och konstitutionsutskottet 18-. Ledamot Krigsdelegationen 15-. Suppleant Utrikesnämnden 15-18. Ledamot riksdagens valberedning 15-. Suppleant ledamotsrådet 14-18. Gruppledare, Kristdemokraterna 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Thomas Carlson och barnskötaren Anne-Catrine Bagler.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Jönköping, slutår 06. Fristående kurser, Lunds universitet, Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping och Johannelunds teologiska högskola 07-09. Folkhögskola, Stockholm, slutår 09.
  • Anställningar

    Frilansskribent, Västgöta-Tidningar 02-06. Journalist, Västgöta-Bladet, Tidaholm och Falköpings Tidning 06-08. Pressekreterare, Alf Svenssons kontor i Europaparlamentet, Bryssel/Strasbourg 09-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Sexualbrottskommittén 14-16. Ledamot, Polismyndighetens insynsråd 15-. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Jönköping 16-. Ledamot, Säkerhetspolisens insynsråd 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö 06-14. Ledamot, barn- och utbildningsutskottet 06-08, ordförande 08-09. Ersättare, kommunstyrelsen 06-08, ledamot 08-09. Ersättare, kultur- och fritidsutskottet 06-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Sekreterare, Mullsjö AIS 04-05, informationsansvarig 08-. Vice ordförande, KDU Jönköpings län 07-10, styrelseledamot 10-11. Ordförande, Kristdemokraterna i Mullsjö 08-13. Distriktsordförande, Kristdemokraterna Jönköpings län 12-15.
  • Bostadsort

    Mullsjö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ombyggnation av riksväg 26/47

Skriftlig fråga 2011/12:253 av Carlson, Andreas (KD)

den 15 december Fråga 2011/12:253 Ombyggnation av riksväg 26/47 av Andreas Carlson KD till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Vägsträckan MullsjöJönköping på riksväg 26/47 har under lång tid varit i behov av ombyggnad och upprustning för framför allt en ökad trafiksäkerhet. Sträckan MullsjöJönköping är prioriterad

Inlämnad: 2011-12-15 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Bidrag till ungdomsorganisationer

Skriftlig fråga 2011/12:199 av Carlson, Andreas (KD)

den 2 december Fråga 2011/12:199 Bidrag till ungdomsorganisationer av Andreas Carlson KD till statsrådet Nyamko Sabuni FP Regeringen fördelar via Ungdomsstyrelsen pengar till olika ungdomsorganisationer. I början av 2011 delades det ut ungefär 200 miljoner kronor till olika ungdomsorganisationer, vilket var en

Inlämnad: 2011-12-02 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Gåvoskatteavdrag steg 2

Motion 2011/12:Sk381 av Mikael Oscarsson och Andreas Carlson (KD)

Motion till riksdagen 2011/12:Sk381 av Mikael Oscarsson och Andreas Carlson KD Gåvoskatteavdrag steg 2 Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda hur reformen med avdragsrätt för gåvor till ideell hjälpverksamhet


Utskottsberedning: 2011/12:SkU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Sk381 av Mikael Oscarsson och Andreas Carlson (KD) (doc, 49 kB) Motion 2011/12:Sk381 av Mikael Oscarsson och Andreas Carlson (KD) (pdf, 160 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.