Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Tillgänglig ersättare

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1994

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-02-29

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-08-19 – 2020-02-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19- (ersättare 190819-). Suppleant finansutskottet 19-, skatteutskottet 19- och EU-nämnden 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 6 februari 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:SkU13 29 januari 2020 Skatt på plastbärkassar
Debatt om förslag 2019/20:FiU3 18 december 2019 Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner
Debatt om förslag 2019/20:FiU6 28 november 2019 AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2018

Dokument:

med anledning av skr. 2019/20:46 Riksrevisionens rapport om Arbetsförmedlingens matchningsarbete

Motion 2019/20:3442 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3442 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av skr. 2019/20:46 Riksrevisionens rapport om Arbetsförmedlingens matchningsarbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning med uppdrag att se över hur Arbetsförmedlingen


Utskottsberedning: 2019/20:AU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3442 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3442 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Vräkning av barnfamiljer

Skriftlig fråga 2019/20:463 av Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Fråga 2019/20:463 Vräkning av barnfamiljer av Andreas Lennkvist Manriquez V till Socialminister Lena Hallengren S Sedan 2008 finns en nollvision i fråga om vräkningar av barnfamiljer i Sverige. Nu slår dock Kronofogden larm om att antalet barnfamiljer som vräks från sin bostad ökar. Förra året fick 448 barn uppleva att

Inlämnad: 2019-11-21 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:463 av Andreas Lennkvist Manriquez (V) (pdf, 90 kB)

Handel med elfenben

Skriftlig fråga 2019/20:366 av Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Fråga 2019/20:366 Handel med elfenben av Andreas Lennkvist Manriquez V till Statsrådet Anna Hallberg S Varje dag dödas i genomsnitt 55 elefanter av tjuvjägare, och den afrikanska elefanten klassas i dag som sårbar. Konventionen om internationell handel med hotade arter och växter förbjuder internationell handel med elfenben

Inlämnad: 2019-11-12 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:366 av Andreas Lennkvist Manriquez (V) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.