Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Tjänstgörande ersättare

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 207
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post andreas.lennkvist.manriquez[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Nooshi Dadgostar
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-08-19 – 2020-02-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Det kommunala utjämningssystemet

Motion 2019/20:124 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:124 av Ulla Andersson m.fl. V Det kommunala utjämningssystemet 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en parlamentarisk utredning skyndsamt bör tillsättas som får i uppdrag att utreda hela det kommunala utjämningssystemet i syfte att

2019-09-20

Motion 2019/20:124 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2019/20:124 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 99 kB)

En tryggare och mer rättssäker arbetsskadeförsäkring

Motion 2019/20:123 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:123 av Ali Esbati m.fl. V En tryggare och mer rättssäker arbetsskadeförsäkring 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning med uppdrag att se över hur arbetsskadeförsäkringen kan förbättras för att ge

2019-09-20

Motion 2019/20:123 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 87 kB) Motion 2019/20:123 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se