Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Tillgänglig ersättare

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1994

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-02-29

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-08-19 – 2020-02-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19- (ersättare 190819-). Suppleant finansutskottet 19-, skatteutskottet 19- och EU-nämnden 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 6 februari 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:SkU13 29 januari 2020 Skatt på plastbärkassar
Debatt om förslag 2019/20:FiU3 18 december 2019 Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner
Debatt om förslag 2019/20:FiU6 28 november 2019 AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2018

Bloddonation

Skriftlig fråga 2019/20:527 av Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Fråga 2019/20:527 Bloddonation av Andreas Lennkvist Manriquez V till Socialminister Lena Hallengren S På sju år har antalet aktiva blodgivare minskat med 16 procent, och på flera håll i landet är bristen på blod akut, särskilt under sommarmånaderna. Sjukvården är beroende av att det kommer in nytt blod. En olycka eller

Inlämnad: 2019-12-02 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:527 av Andreas Lennkvist Manriquez (V) (pdf, 86 kB)

Vräkning av barnfamiljer

Skriftlig fråga 2019/20:463 av Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Fråga 2019/20:463 Vräkning av barnfamiljer av Andreas Lennkvist Manriquez V till Socialminister Lena Hallengren S Sedan 2008 finns en nollvision i fråga om vräkningar av barnfamiljer i Sverige. Nu slår dock Kronofogden larm om att antalet barnfamiljer som vräks från sin bostad ökar. Förra året fick 448 barn uppleva att

Inlämnad: 2019-11-21 Svarsdatum: 2019-12-04 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:463 av Andreas Lennkvist Manriquez (V) (pdf, 90 kB)

Handel med elfenben

Skriftlig fråga 2019/20:366 av Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Fråga 2019/20:366 Handel med elfenben av Andreas Lennkvist Manriquez V till Statsrådet Anna Hallberg S Varje dag dödas i genomsnitt 55 elefanter av tjuvjägare, och den afrikanska elefanten klassas i dag som sårbar. Konventionen om internationell handel med hotade arter och växter förbjuder internationell handel med elfenben

Inlämnad: 2019-11-12 Svarsdatum: 2019-11-21 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:366 av Andreas Lennkvist Manriquez (V) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se