Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Tillgänglig ersättare

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1994

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-02-29

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-08-19 – 2020-02-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19- (ersättare 190819-). Suppleant finansutskottet 19-, skatteutskottet 19- och EU-nämnden 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 6 februari 2020 Frågestund
Debatt om förslag 2019/20:SkU13 29 januari 2020 Skatt på plastbärkassar
Debatt om förslag 2019/20:FiU3 18 december 2019 Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner
Debatt om förslag 2019/20:FiU6 28 november 2019 AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2018

med anledning av prop. 2019/20:74 Genomförande av EU:s direktiv om automatiskt utbyte av upplysningar som rör rapporteringspliktiga gränsöverskridande arrangemang

Motion 2019/20:3492 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3492 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:74 Genomförande av EU:s direktiv om automatiskt utbyte av upplysningar som rör rapporteringspliktiga gränsöverskridande arrangemang Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen


Utskottsberedning: 2019/20:SkU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3492 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3492 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2019/20:57 Vissa ytterligare ändringar av placeringsreglerna för Första-Fjärde AP-fonderna

Motion 2019/20:3452 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3452 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:57 Vissa ytterligare ändringar av placeringsreglerna för FörstaFjärde AP-fonderna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att AP-fonderna ska kunna direktinvestera i onoterade företag


Utskottsberedning: 2019/20:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3452 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3452 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 90 kB)

med anledning av skr. 2019/20:46 Riksrevisionens rapport om Arbetsförmedlingens matchningsarbete

Motion 2019/20:3442 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3442 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av skr. 2019/20:46 Riksrevisionens rapport om Arbetsförmedlingens matchningsarbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning med uppdrag att se över hur Arbetsförmedlingen


Utskottsberedning: 2019/20:AU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3442 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3442 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se