Angelica Lundberg (SD)

Angelica Lundberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 327
Titel Säljadministratör.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelica.lundberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Specialistsjuksköterskan Agnetha Lundberg och flygledarassistenten Erik Bergqvist.
  • Utbildning

    Grundskola, Jönköping 88-97. Gymnasieskola, Jönköping 97-00.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö kommun 14-19. Ledamot barn- och utbildningsnämnden 14-18 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Tydliggörande av kreditkostnader

Skriftlig fråga 2020/21:3596 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2020/21:3596 Tydliggörande av kreditkostnader av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Med anledning av problemen för individer och för samhället med en ökande skuldsättning där skuldsumman växer finns behov av flera åtgärder. Kreditkostnader behöver exempelvis tydliggöras. Myndigheter och företag

Inlämnad: 2021-09-03 Svarsdatum: 2021-09-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3596 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 88 kB)

Skuldregister

Skriftlig fråga 2020/21:3550 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2020/21:3550 Skuldregister av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Återkommande i debatten tas behov av åtgärder upp mot den stora överskuldsättningen, som i hög grad orsakas av konsumtionslån. Exempelvis efterlyses införande av ett skuldregister, som verktyg för kreditgivare för fattande av ansvarsfulla

Inlämnad: 2021-08-30 Svarsdatum: 2021-09-08 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:3550 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 85 kB)

Striktare åtgärder kring miljölöften i reklam

Skriftlig fråga 2020/21:3529 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2020/21:3529 Striktare åtgärder kring miljölöften i reklam av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Lena Micko S Miljö och klimat används ofta i företagens marknadsföring, men konsumenter får sällan besked om varför en vara är miljövänlig. Konsumentverket har för sex år sedan undersökt användandet av miljöargument

Inlämnad: 2021-08-26 Svarsdatum: 2021-09-10 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3529 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 107 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se