Angelica Lundberg (SD)

Angelica Lundberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 327
Titel Säljadministratör.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelica.lundberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Specialistsjuksköterskan Agnetha Lundberg och flygledarassistenten Erik Bergqvist.
  • Utbildning

    Grundskola, Jönköping 88-97. Gymnasieskola, Jönköping 97-00.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö kommun 14-19. Ledamot barn- och utbildningsnämnden 14-18 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Plastpåseskattens påverkan på svenska företags konkurrenskraft

Interpellation 2021/22:474 av Helena Bouveng (M)

Interpellation 2021/22:474 Plastpåseskattens påverkan på svenska företags konkurrenskraft av Helena Bouveng M till Finansminister Mikael Damberg S Nyligen presenterade Ikem, Innovations- och kemiindustrierna, en rapport som visar att plastpåseskatten inte uppfyllt det syfte som regeringen angett. Skatteintäkterna uppgår

Inlämnad: 2022-04-29 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2021/22:474 av Helena Bouveng (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Plastpåseskattens påverkan på svenska företags konkurrenskraft

Plastpåseskatten

Interpellation 2021/22:473 av Magnus Stuart (M)

Interpellation 2021/22:473 Plastpåseskatten av Magnus Stuart M till Finansminister Mikael Damberg S Skatter är ett av de styrmedel vi har för att påverka hur företag, industrier och enskilda medborgare värnar miljö och klimat. Utformningen av dessa skatter är viktig för att skapa rätt styrning för bästa klimatnytta och

Inlämnad: 2022-04-29 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2021/22:473 av Magnus Stuart (M) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Plastpåseskatten

Plastpåseskatten

Interpellation 2021/22:469 av Angelica Lundberg (SD)

Interpellation 2021/22:469 Plastpåseskatten av Angelica Lundberg SD till Finansminister Mikael Damberg S Som en följd av januariöverenskommelsen infördes i maj 2020 en skatt på platsbärkassar. Sverigedemokraterna var redan vid införande starkt kritiska till skatten och påtalade att miljöeffekten var tveksam, att plastpåsar

Inlämnad: 2022-04-28 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2021/22:469 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Plastpåseskatten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.