Angelica Lundberg (SD)

Angelica Lundberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 327
Titel Säljadministratör.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelica.lundberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Specialistsjuksköterskan Agnetha Lundberg och flygledarassistenten Erik Bergqvist.
  • Utbildning

    Grundskola, Jönköping 88-97. Gymnasieskola, Jönköping 97-00.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö kommun 14-19. Ledamot barn- och utbildningsnämnden 14-18 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:208 Vägar till hållbara vattentjänster

Motion 2021/22:4689 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4689 av Mikael Eskilandersson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:208 Vägar till hållbara vattentjänster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:208 Vägar till hållbara vattentjänster. Motivering Regeringens förslag handlar om hantering av och planering för

Inlämnad: 2022-04-27 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:CU29
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4689 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4689 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2021/22:197 Effektivare verktyg i utsökningsförfarandet

Motion 2021/22:4643 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4643 av Mikael Eskilandersson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:197 Effektivare verktyg i utsökningsförfarandet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma till riksdagen med förslag som ger Kronofogdemyndigheten


Utskottsberedning: 2021/22:CU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4643 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4643 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2021/22:198 Stärkt rätt till skadestånd för brottsoffer

Motion 2021/22:4628 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4628 av Mikael Eskilandersson m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:198 Stärkt rätt till skadestånd för brottsoffer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en statlig skadeståndsgaranti för brottsoffer och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2021/22:CU20
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4628 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4628 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.