Angelica Lundberg (SD)

Angelica Lundberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 327
Titel Säljadministratör.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelica.lundberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Specialistsjuksköterskan Agnetha Lundberg och flygledarassistenten Erik Bergqvist.
  • Utbildning

    Grundskola, Jönköping 88-97. Gymnasieskola, Jönköping 97-00.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö kommun 14-19. Ledamot barn- och utbildningsnämnden 14-18 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Avfallsförbränningsskatten

Skriftlig fråga 2019/20:1596 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2019/20:1596 Avfallsförbränningsskatten av Angelica Lundberg SD till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 april 2020 trädde den nya skatten på avfallsförbränning 2019:1274 i kraft. Lagen syftar till att beskatta det avfall som förs in till en avfallsförbränningsanläggning eller en samförbränningsanläggning.

Inlämnad: 2020-06-16 Svarsdatum: 2020-08-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1596 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 89 kB)

Konsumtionslån

Skriftlig fråga 2019/20:1509 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2019/20:1509 Konsumtionslån av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Per Bolund MP Problemen kring konsumtionslån och ökade möjligheter till mer eller mindre okontrollerade och snabba krediter ökar, vilket i många fall skapar en besvärlig situation för låntagare. Reklamen för olika lånesajter är omfattande, och Konsumentverket

Inlämnad: 2020-06-04 Svarsdatum: 2020-06-17 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1509 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 86 kB)

Marknadsföring av tobak på internet

Skriftlig fråga 2019/20:1492 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2019/20:1492 Marknadsföring av tobak på internet av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Lena Micko S Den 6 november 2019 ställde undertecknad en fråga 2019/20:319 till statsrådet Lena Micko om när det aviserade lagförslaget avseende marknadsföring av tobak på internet, som riksdagen tillkännagivit till regeringen,

Inlämnad: 2020-06-02 Svarsdatum: 2020-06-10 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1492 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.