Angelica Lundberg (SD)

Angelica Lundberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 327
Titel Säljadministratör.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelica.lundberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot civilutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Specialistsjuksköterskan Agnetha Lundberg och flygledarassistenten Erik Bergqvist.
  • Utbildning

    Grundskola, Jönköping 88-97. Gymnasieskola, Jönköping 97-00.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö kommun 14-19. Ledamot barn- och utbildningsnämnden 14-18 .

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:474 av Helena Bouveng (M) 10 maj 2022 Plastpåseskattens påverkan på svenska företags konkurrenskraft
Interpellationsdebatt 2021/22:473 av Magnus Stuart (M) 10 maj 2022 Plastpåseskatten
Interpellationsdebatt 2021/22:469 av Angelica Lundberg (SD) 10 maj 2022 Plastpåseskatten
Interpellationsdebatt 2021/22:458 av Angelica Lundberg (SD) 3 maj 2022 Barns situation i överskuldsatta hushåll

Dokument:

Åtgärder mot den privata skuldsättningen

Skriftlig fråga 2021/22:1689 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2021/22:1689 Åtgärder mot den privata skuldsättningen av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Max Elger S Sverigedemokraterna har länge påpekat problemen med den ökande överskuldsättningen i Sverige och driver ett 20-punktsprogram för att åtgärda och förebygga överskuldsättning för privatpersoner. Detta baserar

Inlämnad: 2022-06-07 Svarsdatum: 2022-06-15 Besvarare: Statsrådet Max Elger (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1689 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 89 kB)

Effektivare hantering vid utbetalning av ersättning till brottsoffer

Skriftlig fråga 2021/22:1567 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2021/22:1567 Effektivare hantering vid utbetalning av ersättning till brottsoffer av Angelica Lundberg SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Undertecknad ställde den 3 maj 2022 en skriftlig fråga till justitie- och inrikesminister Morgan Johansson gällande processen kring utbetalning av skadestånd

Inlämnad: 2022-05-11 Svarsdatum: 2022-05-18 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1567 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 102 kB)

Proportionerlig ersättning till brottsoffer

Skriftlig fråga 2021/22:1536 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2021/22:1536 Proportionerlig ersättning till brottsoffer av Angelica Lundberg SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Vi måste måna om brottsoffer på bästa möjliga sätt. Detta är viktigt för enskilda brottsoffer och för ett välfungerande samhälle. Kränkningsersättningen till brottsoffer kan vara

Inlämnad: 2022-05-03 Svarsdatum: 2022-05-11 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1536 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.