Angelika Bengtsson (SD)

Angelika Bengtsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 63
Titel Dansare.
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelika.bengtsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-10-31
    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-10-09
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 – 2018-12-14

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-. Suppleant, sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Ledamot, Nordiska rådets svenska delegation 18-. Suppleant, Nordiska rådets svenska delegation 14-18 och Europarådets svenska delegation 18.
  • Föräldrar

    Socionomen Christer Bengtsson och dans- och idrottsläraren Zofia Chaszkies.
  • Utbildning

    Kungliga Svenska balettskolan, inriktning klassisk balett, Stockholm 06-09.
  • Anställningar

    Frilansande dansare 09-11. Reseledare och platschef 11-12. Danslärare 11-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 14-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Suppleant, Sverigedemokraterna i Malmö 11-16. Suppleant, Sverigedemokraterna Syd 13-16. Ledamot, Sverigedemokraterna Härryda 16-18. Suppleant, Sverigedemokraterna Västra Götaland Västra 16-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:424 av Angelika Bengtsson (SD) 8 april 2022 Elitsatsningar
Interpellationsdebatt 2020/21:714 av Angelika Bengtsson (SD) 28 maj 2021 Pandemilagen och begränsningar vid stora evenemang
Interpellationsdebatt 2020/21:713 av Angelika Bengtsson (SD) 25 maj 2021 Vatten-, väg- och skogssporter
Interpellationsdebatt 2020/21:408 av Angelika Bengtsson (SD) 23 februari 2021 Anpassningar i färdtjänstlagen

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:242 En förstärkt spelreglering

Motion 2021/22:4761 av Jonas Andersson i Linghem m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:4761 av Jonas Andersson i Linghem m.fl. SD med anledning av prop. 2021/22:242 En förstärkt spelreglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår lagförslaget om att licenshavare som enbart tillhandahåller spel för allmännyttiga ändamål ska undantas från bonusbegränsningarna. Riksdagen

Inlämnad: 2022-06-01 Förslag: 3
Utskottsberedning: KrU

Motion 2021/22:4761 av Jonas Andersson i Linghem m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4761 av Jonas Andersson i Linghem m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Svårigheter att genomföra simundervisning

Skriftlig fråga 2021/22:1636 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2021/22:1636 Svårigheter att genomföra simundervisning av Angelika Bengtsson SD till Statsrådet Lina Axelsson Kihlblom S Skolidrotten har ett stort värde för oss. Det är där man många gånger får prova nya sporter och öva sin motorik. Men det är även genom den som många barn lär sig att simma. En livsavgörande kunskap

Inlämnad: 2022-05-19 Svarsdatum: 2022-06-01 Besvarare: Statsrådet Lina Axelsson Kihlblom (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1636 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 88 kB)

Operans framtid

Skriftlig fråga 2021/22:1607 av Angelika Bengtsson (SD)

Fråga 2021/22:1607 Operans framtid av Angelika Bengtsson SD till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Kungliga Operan är Sveriges nationalscen för opera och balett samt en del av det svenska kulturarvet, vars verksamhet sträcker sig tillbaka till år 1773. Det är en byggnad som levandegör svenskt kulturarv, och den

Inlämnad: 2022-05-18 Svarsdatum: 2022-05-25 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1607 av Angelika Bengtsson (SD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.