Anita Jönsson (S)

Anita Jönsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel lågstadielärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-10-05 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1989-05-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-05-12
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sjuksköterskeutbildningen

Motion 1988/89:Ub677 av Karin Wegestål m. fl. (s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub677 av Karin Wegestål m. fl. s Sjuksköterskeutbildningen Enligt en undersökning från mars 1988 saknas ca 3 400 sjuksköterskor. Landstingshuvudmännen har inför kommande budgetår äskat ett tillskott av nybörjarplatser till hälso-


Utskottsberedning: -1988/89:UbU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub677 av Karin Wegestål m. fl. (s) (pdf, 52 kB)

Lagstiftning rörande våldsförhärligande data- och

Motion 1988/89:L719 av Ingegerd Wärnersson och Anita Jönsson (båda s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89 L719 av Ingegerd Wärnersson och Anita Jönsson båda s Lagstiftning rörande våldsförhärligande data- och TV-spel Småpojkar våldtar kvinnor, de hugger huvudet av sina motståndare och styckar dem. Så kan de dataspel se ut som många


Utskottsberedning: --1988/89:LU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:L719 av Ingegerd Wärnersson och Anita Jönsson (båda s) (pdf, 52 kB)

Statistiken över delårsarbete

Motion 1988/89:Fi417 av Anita Jönsson och Ingegerd Wärnersson (båda s)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Fi417 av Anita Jönsson och Ingegerd Wärnersson båda s Statistiken över delårsarbete När man i dag överväger om hur tillgängliga resurser skall fördelas och då det görs bedömningar av den sociala välfärden är statistik av vital


Utskottsberedning: -1988/89:FiU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Fi417 av Anita Jönsson och Ingegerd Wärnersson (båda s) (pdf, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.