Anita Jönsson (S)

Anita Jönsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel lågstadielärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-10-05 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1989-05-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-05-12
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:149 Radio- och TV-frågor

Motion 1990/91:K76 av Anita Jönsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:K76 av Anita Jönsson m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:149 Radio- och TV- frågor I regeringens proposition om radio- och TV-frågor finns det oklarheter om lokalradions framtid. Detta har skapat oro för att det nya radiobolaget kommer att tolka skrivningarna som att det föreligger


Utskottsberedning: -1990/91:KU39
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ett miljövetenskapligt utbildningsråd

Motion 1990/91:Ub683 av Anita Jönsson och Berit Oscarsson (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub683 av Anita Jönsson och Berit Oscarsson s Ett miljövetenskapligt utbildningsråd När de miljontals små utsläppen blir allt allvarligare krävs att alla människor tar ansvar för miljön och lever mer miljömedvetet. Det är summan av alla de små utsläppen, som är det stora miljöhotet. Det


Utskottsberedning: -1990/91:UbU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Anslagsutvecklingen vid universitetet i Lund

Motion 1990/91:Ub540 av Bo Nilsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub540 av Bo Nilsson m.fl. s Anslagsutvecklingen vid universitetet i Lund En granskning har skett utifrån olika aspekter av resursutvecklingen vid Lunds universitet. Det är bland annat anslagen till forskning och forskningsutveckling fakultetsanslagen som varit föremål för särskild uppmärksamhet.


Utskottsberedning: -1990/91:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.