Anita Jönsson (S)

Anita Jönsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel lågstadielärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-10-05 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1989-05-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-05-12
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Riktlinjer för statsbidrag till kooperativa daghem

Motion 1990/91:So613 av Ingegerd Wärnersson och Anita Jönsson (s)

Motion till riksdagen 1990/91:So613 av Ingegerd Wärnersson och Anita Jönsson s Riktlinjer för statsbidragen till kooperativa daghem Riksdagen har i december 1990 beslutat om statsbidrag till personalkooperativ. Vi anser att de riktlinjer som styr statsbidragen är mycket bra. Riktlinjerna är av sådan karaktär att alla


Utskottsberedning: -1990/91:SoU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Barnpension från ATP

Motion 1990/91:Sf230 av Anita Jönsson och Berit Oscarsson (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Sf230 av Anita Jönsson och Berit Oscarsson s Barnpension från ATP Vid en skilsmässa är fadern underhållsskyldig för eventuellt barn som studerar tills barnet fyller 21 år. I den händelse att fadern avlider erhåller barnet barnpension från ATP t.o.m. den månad barnet fyller 19 år. I den


Utskottsberedning: -1990/91:SfU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ändring i konkurrenslagstiftningen

Motion 1990/91:N345 av Anita Jönsson och Ingegerd Wärnersson (s)

Motion till riksdagen 1990/91:N345 av Anita Jönsson och Ingegerd Wärnersson s Ändring i konkurrenslagstiftningen Det finns en mängd regleringar inom bygg- och boendesektorn som har byggts upp i syfte att skapa en god bostad åt alla. Det ska dessutom finnas goda bostäder till alla för en rimlig kostnad. Det kan dock


Utskottsberedning: -1990/91:NU33
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.