Anita Jönsson (S)

Anita Jönsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel lågstadielärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-10-05 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1989-05-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-05-12
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1996/97:53 Infrastrukturinriktning för framtida transporter

Motion 1996/97:T30 av Per Olof Håkansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1996/97:T30 av Per Olof Håkansson m.fl. s med anledning av prop. 1996/97:53 Infrastrukturinriktning för framtida transporter I proposition 1996/97:53 anges bland annat att huvudinriktningen för Sveriges arbete med trafik- och miljöfrågorna i EU är att medverka till utvecklingen av ett mera miljöanpassat


Utskottsberedning: -1996/97:TU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Idrott i skolan

Motion 1996/97:Ub214 av Anita Jönsson och Jarl Lander (s)

Motion till riksdagen 1996/97:Ub214 av Anita Jönsson och Jarl Lander s Idrott i skolan Idrotten i skolan får allt mindre utrymme. 1980 innehöll läroplanen för grundskolan 537 idrottstimmar, dessutom fanns utrymme för friluftsverksamhet. 1994 hade idrottsämnet, inklusive friluftsverksamhet krympt till 460 timmar.


Utskottsberedning: -1996/97:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Strukturplan för Skåne

Motion 1996/97:Bo520 av Per Olof Håkansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1996/97:Bo520 av Per Olof Håkansson m.fl. s Strukturplan för Skåne Behovet av strukturplan för Skåne I Skåne pågår och planeras för stora och vittomfattande infrastrukturinvesteringar. Det handlar om mycket mer än om den fasta förbindelsen över Öresund, även om detta projekt dominerar i samhällsdebatten.


Utskottsberedning: -1996/97:BoU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.