Anita Jönsson (S)

Anita Jönsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel lågstadielärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-10-05 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1989-05-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-05-12
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skolans undervisning i sex och samlevnad

Motion 1997/98:Ub242 av Ronny Olander och Anita Jönsson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub242 av Ronny Olander och Anita Jönsson s Skolans undervisning i sex och samlevnad Skolan har en viktig roll att ge ungdomar undervisning i sex och samlevnad på ett seriöst och ansvarsfullt sätt. Skolans sexualundervisning måste lyftas fram precis som andra kunskapsämnen och ges ett innehåll,


Utskottsberedning: -1997/98:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Simundervisning i skolan

Motion 1997/98:Ub241 av Anita Jönsson och Birthe Sörestedt (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub241 av Anita Jönsson och Birthe Sörestedt s Simundervisning i skolan Bad och lek i vatten är en ofta förekommande fritidssysselsättning i dag i Sverige för både unga och gamla. Det finns god tillgång till sjöar och kuster som inbjuder till bad och dessutom finns i de flesta kommuner olika


Utskottsberedning: -1997/98:UbU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Handikappbistånd

Motion 1997/98:U222 av Berit Oscarsson och Anita Jönsson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:U222 av Berit Oscarsson och Anita Jönsson s Handikappbistånd År 1995 antog FN:s generalförsamling Standardregler för att tillförsäkra människor med funktionshinder jämställdhet och full delaktighetAlla FN:s medlemsstater, däribland Sverige, är därmed skyldiga att vidta åtgärder för att människor


Utskottsberedning: -1997/98:UU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.