Anita Jönsson (S)

Anita Jönsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel lågstadielärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-10-05 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1989-05-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-05-12
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Godsspår i sydvästra Skåne

Motion 1998/99:T518 av Karin Wegestål m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1998/99:T518 av Karin Wegestål m.fl. s Godsspår i sydvästra Skåne Sveriges arbete med trafik- och miljöfrågorna innebär i betydande grad medverkan till utvecklingen av ett mera miljöanpassat transportsystem i Europa. Detta bör enligt vår mening leda till satsningar på godstransporter på järnväg


Utskottsberedning: --1998/99:TU5
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Regler för mobiltelefonering

Motion 1998/99:T430 av Bengt Silfverstrand m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1998/99:T430 av Bengt Silfverstrand m.fl. s Regler för mobiltelefonering Antalet bilar försedda med mobiltelefoner genomgår en närmast lavinartad utveckling. Särskilt de nordiska länderna uppvisar en synnerligen hög täthet vad gäller bilar utrustade med mobiltelefoner. Utvecklingen har fått allmänheten,


Utskottsberedning: -1998/99:TU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Handikappade ungdomars personliga assistenter

Motion 1998/99:So419 av Karin Wegestål och Anita Jönsson (s)

Motion till riksdagen 1998/99:So419 av Karin Wegestål och Anita Jönsson s Stöd till handikappade ungdomar när det gäller att välja personlig assistent Den frigörelse från föräldrarna som alla ungdomar måste igenom är en förutsättning för att kunna bli en hel och känslomässigt mogen vuxen. Den processen är ofta mer eller


Utskottsberedning: -1998/99:SoU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.