Anita Jönsson (S)

Anita Jönsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel lågstadielärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-10-05 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1989-05-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-05-12
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2000/01:44 Föräldraförsäkring och föräldraledighet

Motion 2000/01:Sf13 av Berit Andnor m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Sf13 av Andnor, Berit s med anledning av prop. 2000/01:44 Föräldraförsäkring och föräldraledighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändring i regeringens förslag om ändring i 4 kap.10 femte stycket lagen om allmän försäkring i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering


Utskottsberedning: -2000/01:SfU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Kvinnojourkunskap i utbildningsväsendet

Motion 2000/01:Ub500 av Lisbeth Staaf-Igelström och Anita Jönsson (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub500 av Staaf-Igelström, Lisbeth s Kvinnojourkunskap i utbildningsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kvinnojourernas kunskap i utbildningsväsendet samt att fler professurer i kvinnovetenskap inrättas. Motivering


Utskottsberedning: -2000/01:UbU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Fristående skolor

Motion 2000/01:Ub334 av Margareta Sandgren och Anita Jönsson (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub334 av Sandgren, Margareta s Fristående skolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om fristående skolor. Motivering Under de senaste åren har antalet fristående skolor vuxit snabbt till antalet och intresset tycks inte


Utskottsberedning: -2000/01:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.