Anita Jönsson (S)

Anita Jönsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel lågstadielärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-10-05 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1989-05-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-05-12
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Simundervisning i skolan

Motion 1999/2000:Ub220 av Anita Jönsson och Jarl Lander (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub220 av Jönsson, Anita s Simundervisning i skolan Bad och lek i vatten är en ofta förekommande fritidssysselsättning i dag i Sverige för både unga och gamla. Det finns god tillgång till sjöar och kuster som inbjuder till bad och dessutom finns i de flesta kommuner olika typer av badanläggningar.


Utskottsberedning: -1999/2000:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Vissa barn med funktionshinder

Motion 1999/2000:Ub207 av Anita Jönsson (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub207 av Jönsson, Anita s Vissa barn med funktionshinder Andelen barn med funktionshinder, som har en ickesvensk familjebakgrund, ökar i landets sär- och specialskolor. En kartläggning av antalet barn med icke-svensk bakgrund i särskolan i Malmö visar att 52 av barnen hade ickesvensk


Utskottsberedning: -2000/01:UbU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Regler för mobiltelefonering

Motion 1999/2000:T444 av Bengt Silfverstrand m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1999/2000:T444 av Silfverstrand, Bengt s Regler för mobiltelefonering Antalet bilar försedda med mobiltelefoner genomgår en närmast lavinartad utveckling. Särskilt de nordiska länderna uppvisar en synnerligen hög täthet vad gäller bilar utrustade med mobiltelefoner. Utvecklingen har fått såväl


Utskottsberedning: -1999/2000:TU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.