Anita Jönsson (S)

Anita Jönsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Titel lågstadielärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-10-05 – 2006-10-02
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1991-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2004-03-31
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1989-05-12 – 1991-09-29
    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-05-12
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-11-14 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

EU-konventet

Skriftlig fråga 2002/03:1250 av Jönsson, Anita (s)

den 18 juli Fråga 2002/03:1250 av Anita Jönsson s till utrikesminister Anna Lindh om EU-konventet Efter grundliga överläggningar har nu EU-konventet lämnat fram sitt utkastsförslag till en EU-konstitution. Ett av målen med konstitutionen är att föra unionen närmare medborgarna och göra lagar och andra direktiv mer

Inlämnad: 2003-07-18 Besvarare: Anna Lindh (S)

Historia om kärnämne

Motion 2002/03:Ub472 av Anita Jönsson och Jarl Lander (s)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub472 av Anita Jönsson och Jarl Lander s Historia om kärnämne Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om historia som kärnämne i gymnasieskolan. Motivering Gymnasieskolans kärnämnen utgör viktiga gemensamma kunskaper för de


Utskottsberedning: 2002/03:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Förstärkt modersmålsundervisning

Motion 2002/03:Ub437 av Raimo Pärssinen och Anita Jönsson (s)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub437 av Raimo Pärssinen och Anita Jönsson s Förstärkt modersmålsundervisning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förstärka modersmålsundervisning i grundskolan. Motivering Modersmålet spelar en avgörande roll för


Utskottsberedning: 2002/03:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.