Anita Sidén (M)

Anita Sidén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Göteborgs kommun
Titel rektor
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1992-03-09 – 1992-05-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-01-14 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-01-14
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-04-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1992-03-09 – 1992-05-15
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2005-04-06 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2002/03:390 av Magnusson, Cecilia (m) 27 maj 2003 påföljd vid brott mot barn
Allmänpolitisk debatt 6 november 2002 Allmänpolitisk debatt

Benskörhet som måste behandlas i tid

Skriftlig fråga 2005/06:1890 av Sidén, Anita (m)

den 29 juni Fråga 2005/06:1890 av Anita Sidén m till statsrådet Ylva Johansson s Benskörhet som måste behandlas i tid Frekvensen av antalet fallolyckor är alarmerande hög. Dessa olyckor leder ofta till frakturer, funktionshinder och lidande med förtida död. Dessutom ökar kostnaderna för sjukvården och samhället

Inlämnad: 2006-06-29 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Brister i rättssäkerheten

Skriftlig fråga 2005/06:1807 av Sidén, Anita (m)

den 13 juni Fråga 2005/06:1807 av Anita Sidén m till justitieminister Thomas Bodström s Brister i rättssäkerheten I maj 2004 startade justitiekanslern Göran Lambertz ett tillsynsprojekt om rättssäkerheten i brottmål. Bakgrunden var att ta reda på om rättssäkerheten är tillräcklig hos polis, åklagare och domstol.

Inlämnad: 2006-06-13 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Bristande stöd till hörselskadade

Skriftlig fråga 2005/06:1806 av Sidén, Anita (m)

den 13 juni Fråga 2005/06:1806 av Anita Sidén m till statsrådet Ibrahim Baylan s Bristande stöd till hörselskadade Varje år ger Hörselskadades Riksförbund ut en rapport som avslöjar hur tillståndet ser ut för Sveriges hörselskadade. Innehållet bygger bland annat på Statistiska Centralbyråns årliga undersökningar

Inlämnad: 2006-06-13 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se