Ann-Britt Åsebol (M)

Ann-Britt Åsebol (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Dalarnas län, plats 236
Titel Lärare/Skolledare/Egenföretagare.
Född år 1947
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864078
E-post ann-britt.asebol[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-09-13 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-11-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-04-11 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-11-22 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-03-14 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, 2011 års vallagsutredning. Ersättare, Läkemedelsskadenämnden 17-.
  • Kommunala uppdrag

    Landstingsfullmäktig, Dalarna 94-02 och 1:e vice ordförande 01-02. Oppositionsråd, Landstinget i Dalarna 94-01. Ledamot, landstingsstyrelsen, Uppsala läns landsting, Örebro läns landsting och Landstinget i Dalarna. Ledamot, ekonomiberedningen, Landstingsförbundet. Ledamot (AU), Samverkansnämnden Uppsala-Örebro sjukvårdsregion.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot och ordförande, Näringslivet Falun-Borlänge 01-04. Ordförande, Kulturföreningen Falun Då 03-06. Ordförande, Arkivcentrum, Dalarna 06-10. Styrelseledamot och ordförande, Moderaterna i Falun 05-. Ledamot, förbundsstyrelsen Moderaterna i Dalarna 94-01 och 09-. Ledamot, kyrkofullmäktige i Falu kyrkliga samfällighet 05-15. Ledamot, kyrkorådet i Falu Kristine församling 05-13. Ordförande, kyrkonämnden i Falu kyrkliga samfällighet 05-12. Ledamot, stiftsfullmäktige och stiftsstyrelsen i Västerås stift 09-10. Ledamot, kyrkomötet 09-16. Uppdrag på internationell nivå inom Rotary International 02-, bl.a. styrelseledamot 12-14.
  • Bostadsort

    Falun
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-14, 16-18 och 18-. Ledamot kulturutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 10-12 och 18-19, utbildningsutskottet 12-14 och 19-, socialförsäkringsutskottet 12-14, justitieutskottet 14 och socialutskottet 16-18. Ledamot Europarådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Nils-Rune Åsebol och egenföretagaren Anne-Marie Åsebol, f. Johansson.
  • Utbildning

    Studentexamen, Södertälje 67. Mellanstadielärarexamen, Lärarhögskolan Falun 71. Adjunktskompetens, Uppsala 78. Skolledarutbildning 82.
  • Anställningar

    Lärare, skolledare, Falu kommun och Vänersborgs kommun 71-91. Marknadsförare, Dalateatern 91-92. Lärare, Lärarhögskolan Falun 92-93. Oppositionsråd, Landstinget i Dalarna 94-01. Rektor (vd), Falu Frigymnasium 01-05. Egenföretagare 05-12.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:325 av Ann-Britt Åsebol (M) 1 mars 2022 Besöksnäringens kris
Interpellationsdebatt 2017/18:374 av Peter Helander (C) 6 mars 2018 Flygförbindelse Mora-Arlanda
Interpellationsdebatt 2017/18:367 av Marie Olsson (S) 6 mars 2018 Mora-Siljan flygplats
Interpellationsdebatt 2017/18:271 av Lars Beckman (M) 30 januari 2018 Vinstförbud i vården

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:219 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen

Motion 2020/21:4111 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:4111 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:219 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att covid-19-lagen och


Utskottsberedning: 2021/22:SoU3
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 3 avslag, 3 bifall,

Motion 2020/21:4111 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:4111 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 102 kB)

med anledning av prop. 2020/21:163 Förebyggande av våld i nära relationer

Motion 2020/21:3992 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3992 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:163 Förebyggande av våld i nära relationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om socialtjänstens ansvar för att tillhandahålla insatser riktade till våldsutövare i syfte


Utskottsberedning: 2020/21:SoU26
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2020/21:3992 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 87 kB) Motion 2020/21:3992 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 131 kB)

med anledning av prop. 2020/21:132 En förnyad strategi för politiken avseende alkohol, narkotika, dopning, tobak och nikotin samt spel om pengar 2021-2025

Motion 2020/21:3943 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3943 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:132 En förnyad strategi för politiken avseende alkohol, narkotika, dopning, tobak och nikotin samt spel om pengar 20212025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett


Utskottsberedning: 2020/21:SoU16 2020/21:SoU25
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 9 avslag, 7 bifall,

Motion 2020/21:3943 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 97 kB) Motion 2020/21:3943 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 165 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.