Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 165
Titel Vårdbiträde/redovisningsassistent.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-christine.utterstedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-01-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-01-15
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18-, socialutskottet 18-, skatteutskottet 18-, näringsutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 19- och finansutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Montagechefen Eigel From och hemmafrun/verkstadsarbetaren Kerstin From.
  • Utbildning

    Grundskola, Fjärdhundra, slutår 88. Gymnasieskola, social service, Westerlundska gymnasiet, Enköping, slutår 90. Högre administrativ utbildning, redovisningsassistent, Västerås.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Enköping/Västerås. Konferensvärdinna, Enköping. Restaurangbiträde, Västerås. Assistent i skolan, Västerås. Djurskötare, Enköping. Städerska, Västerås. Kokerska, Västerås. Oppositionsråd, Västerås kommun 14-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 14-. Ledamot, kommunstyrelsen 14-18. Landstingsfullmäktig, Västmanlands län 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna Västerås -18. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Västmanland -18. Suppleant, partistyrelsen, Sverigedemokraterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2020/21:215 av Ann-Christine From Utterstedt (SD) 17 december 2020 En strategi för de äldre
Interpellationsdebatt 2020/21:96 av Ann-Christine From Utterstedt (SD) 17 november 2020 Tillgången till skyddsutrustning
Interpellationsdebatt 2020/21:29 av Ann-Christine From Utterstedt (SD) 15 oktober 2020 Vård i livets slutskede
Interpellationsdebatt 2019/20:394 av Ann-Christine From Utterstedt (SD) 5 maj 2020 Äldreomsorgens beredskap för spridningen av covid-19

med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering

Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förlänga övergångsperioden med ett år, till den 30 juni 2020,


Utskottsberedning: 2018/19:SoU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre

Motion 2018/19:3021 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3021 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:34 Riksrevisionens rapport om investeringsstödet till särskilda boenden för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fördela ett mer allmänt ekonomiskt stöd


Utskottsberedning: 2018/19:SoU14
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2018/19:3021 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3021 av Ann-Christine From Utterstedt m.fl. (SD) (pdf, 76 kB)

Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg

Motion 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. SD Utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Sverigedemokraterna är ett socialkonservativt


Utskottsberedning: 2018/19:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2364 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (pdf, 111 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se