Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 165
Titel Vårdbiträde/redovisningsassistent.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-christine.utterstedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-01-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-01-15
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18-, socialutskottet 18-, skatteutskottet 18-, näringsutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 19- och finansutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Montagechefen Eigel From och hemmafrun/verkstadsarbetaren Kerstin From.
  • Utbildning

    Grundskola, Fjärdhundra, slutår 88. Gymnasieskola, social service, Westerlundska gymnasiet, Enköping, slutår 90. Högre administrativ utbildning, redovisningsassistent, Västerås.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Enköping/Västerås. Konferensvärdinna, Enköping. Restaurangbiträde, Västerås. Assistent i skolan, Västerås. Djurskötare, Enköping. Städerska, Västerås. Kokerska, Västerås. Oppositionsråd, Västerås kommun 14-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 14-. Ledamot, kommunstyrelsen 14-18. Landstingsfullmäktig, Västmanlands län 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna Västerås -18. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Västmanland -18. Suppleant, partistyrelsen, Sverigedemokraterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ökade motsättningar om vaccinering mot covid-19

Skriftlig fråga 2021/22:41 av Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Fråga 2021/22:41 Ökade motsättningar om vaccinering mot covid-19 av Ann-Christine From Utterstedt SD till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Invånare som protesterar mot covid-19-vaccinering är en rörelse som tenderar att få ett alltmer högljutt tonläge. Det är en negativ utveckling som skrämmer och tar sig

Inlämnad: 2021-09-23 Svarsdatum: 2021-10-06 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2021/22:41 av Ann-Christine From Utterstedt (SD) (pdf, 77 kB)

Förbättrad kvalitet och stärkt jämställdhet i sexualundervisningen i skolan

Motion 2021/22:226 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:226 av Julia Kronlid m.fl. SD Förbättrad kvalitet och stärkt jämställdhet i sexualundervisningen i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att samlevnad och relationer bör få större utrymme i skolans sex- och samlevnadsundervisning än

2021-09-22

Motion 2021/22:226 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:226 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 86 kB)

Hälsofrämjande kultur och organiserad idrott för äldre

Motion 2021/22:54 av Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:54 av Ann-Christine From Utterstedt SD Hälsofrämjande kultur och organiserad idrott för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka arbetet och inspireras av den engångssatsning som regeringen gjorde år 2011 på kultur för äldre och

2021-09-21

Motion 2021/22:54 av Ann-Christine From Utterstedt (SD) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:54 av Ann-Christine From Utterstedt (SD) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se