Ann-Sofie Alm (M)

Ann-Sofie Alm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 229
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-sofie.alm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-13 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18-, utrikesutskottet 18-, EU-nämnden 18-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och konstitutionsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 24 september 2020 Frågestund
Interpellationsdebatt 2019/20:427 av Ann-Sofie Alm (M) 20 augusti 2020 Sveriges lantbruksstrategi
Interpellationsdebatt 2019/20:423 av Johan Hultberg (M) 20 augusti 2020 Coronakrisens effekter på yrkesfisket
Interpellationsdebatt 2019/20:428 av Ann-Sofie Alm (M) 20 augusti 2020 Tjänstemannastatus för all blåljuspersonal

Tjänstemannastatus för all blåljuspersonal

Interpellation 2019/20:428 av Ann-Sofie Alm (M)

Interpellation 2019/20:428 Tjänstemannastatus för all blåljuspersonal av Ann-Sofie Alm M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Rapporterna om stenkastning mot räddningstjänstpersonal ökar. Polisen får rycka ut och gå in för att säkra upp områden där räddningstjänsten måste in för att rädda liv. I en

Inlämnad: 2020-06-10 Svarsdatum: 2020-08-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:428 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Tjänstemannastatus för all blåljuspersonal

Sveriges lantbruksstrategi

Interpellation 2019/20:427 av Ann-Sofie Alm (M)

Interpellation 2019/20:427 Sveriges lantbruksstrategi av Ann-Sofie Alm M till Statsrådet Jennie Nilsson S Vi är många som värnar det svenska lant- och skogsbruket, och det av många orsaker. Vår svenska livsmedelsproduktion är kritiskt viktig i många avseenden. Svenska bönder har under mycket lång tid arbetat idogt med

Inlämnad: 2020-06-10 Svarsdatum: 2020-08-20 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2019/20:427 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges lantbruksstrategi

Regionala flygplatser

Interpellation 2019/20:426 av Ann-Sofie Alm (M)

Interpellation 2019/20:426 Regionala flygplatser av Ann-Sofie Alm M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Runt om i Sverige har vi regionala flygplatser, varav flera har reguljär passagerartrafik. Alla de regionala flygplatserna finns på mindre orter med lägre passagerarkapacitet. De är dock nödvändiga för att säkerställa

Inlämnad: 2020-06-10 Svarsdatum: 2020-06-22 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:426 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regionala flygplatser

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se