Ann-Sofie Alm (M)

Ann-Sofie Alm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 229
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-sofie.alm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-13 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18-, utrikesutskottet 18-, EU-nämnden 18-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och konstitutionsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 24 september 2020 Frågestund
Interpellationsdebatt 2019/20:427 av Ann-Sofie Alm (M) 20 augusti 2020 Sveriges lantbruksstrategi
Interpellationsdebatt 2019/20:423 av Johan Hultberg (M) 20 augusti 2020 Coronakrisens effekter på yrkesfisket
Interpellationsdebatt 2019/20:428 av Ann-Sofie Alm (M) 20 augusti 2020 Tjänstemannastatus för all blåljuspersonal

med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen

Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvidga bidragsbrottslagens tillämpningsområde till att omfatta även den statliga


Utskottsberedning: 2019/20:SfU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 86 kB)

Momsbeläggning av sjukvårdstjänster

Interpellation 2018/19:284 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2018/19:284 Momsbeläggning av sjukvårdstjänster av Hans Rothenberg M till Finansminister Magdalena Andersson S Varken uthyrning av vårdpersonal eller den som själv hyr ut sina tjänster konsult till vårdgivare är momsbelagda enligt lag, och i mervärdesskattelagen är sjukvårdstjänster befriade från moms.

Inlämnad: 2019-06-07 Svarsdatum: 2019-09-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:284 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Momsbeläggning av sjukvårdstjänster

Straffbeskattning av folket på landsbygden

Interpellation 2018/19:275 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2018/19:275 Straffbeskattning av folket på landsbygden av Saila Quicklund M till Finansminister Magdalena Andersson S Sverige har redan i dag bland världens högsta bensin- och dieselskatter. Nya, högre bränsleskatter slår hårt mot landsbygden och landets bilägare. På landsbygden där busskommunikationer

Inlämnad: 2019-06-04 Svarsdatum: 2019-09-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:275 av Saila Quicklund (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Straffbeskattning av folket på landsbygden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se