Ann-Sofie Alm (M)

Ann-Sofie Alm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 229
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-sofie.alm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-13 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18-, utrikesutskottet 18-, EU-nämnden 18-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och konstitutionsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nationell samordning för tryggheten runt Vänern och Göta älv

Skriftlig fråga 2021/22:241 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2021/22:241 Nationell samordning för tryggheten runt Vänern och Göta älv av Ann-Sofie Alm M till Miljö- och klimatminister Per Bolund MP Innanhavet Vänern är en nationell tillgång som ger oss vattenkraft, klimatsmarta transporter, dricksvatten, möjlighet till arbetstillfällen och värdefull besöksnäring. Men om Vänern

Inlämnad: 2021-10-21 Svarsdatum: 2021-11-03 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2021/22:241 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 88 kB)

Ökat antal internetrelaterade sexuella övergrepp på barn

Skriftlig fråga 2021/22:238 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2021/22:238 Ökat antal internetrelaterade sexuella övergrepp på barn av Ann-Sofie Alm M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Riksdagen har beslutat om ett antal lagskärpningar för att skydda barn och unga från sexuell exploatering. Den 1 juli 2009 infördes brottet kontakt med barn i sexuellt

Inlämnad: 2021-10-21 Svarsdatum: 2021-11-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:238 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 88 kB)

Nationellt ansvar för strandstädningen

Skriftlig fråga 2021/22:237 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2021/22:237 Nationellt ansvar för strandstädningen av Ann-Sofie Alm M till Miljö- och klimatminister Per Bolund MP Bohusläns kuster har en mäktig och outtröttlig motståndare i form av flera hundra ton plast, skräp och bröte som böljande och dagligen sköljer in från havet. Nedskräpning av den marina miljön och av

Inlämnad: 2021-10-21 Svarsdatum: 2021-11-03 Besvarare: Miljö- och klimatminister Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2021/22:237 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se