Ann-Sofie Alm (M)

Ann-Sofie Alm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 229
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-sofie.alm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-13 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18-, utrikesutskottet 18-, EU-nämnden 18-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och konstitutionsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:427 av Ann-Sofie Alm (M) 20 augusti 2020 Sveriges lantbruksstrategi
Interpellationsdebatt 2019/20:423 av Johan Hultberg (M) 20 augusti 2020 Coronakrisens effekter på yrkesfisket
Interpellationsdebatt 2019/20:428 av Ann-Sofie Alm (M) 20 augusti 2020 Tjänstemannastatus för all blåljuspersonal
Interpellationsdebatt 2019/20:426 av Ann-Sofie Alm (M) 22 juni 2020 Regionala flygplatser

Gymnasielagens rättssäkerhet

Skriftlig fråga 2020/21:490 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2020/21:490 Gymnasielagens rättssäkerhet av Ann-Sofie Alm M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Ett mycket stort antal människor sökte asyl i Sverige 2015 och 2016 utifrån att Sverige var ett land med en relativt generös migrationslagstiftning. Det är Sverige fortfarande, men förutsättningarna

Inlämnad: 2020-11-13 Svarsdatum: 2020-11-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:490 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 84 kB)

Kina och mänskliga rättigheter

Skriftlig fråga 2020/21:400 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2020/21:400 Kina och mänskliga rättigheter av Ann-Sofie Alm M till Utrikesminister Ann Linde S Ingenting tyder på att Kina har tagit steg för att värna mänskliga rättigheter. Människor som är oliktänkande blir fortfarande förföljda och sätts i fängelse eller korrigeringsläger. Min fråga till utrikesminister Ann

Inlämnad: 2020-11-10 Svarsdatum: 2020-11-18 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:400 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 75 kB)

Svenska gästarbetare i Norge

Skriftlig fråga 2020/21:387 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2020/21:387 Svenska gästarbetare i Norge av Ann-Sofie Alm M till Statsrådet Anna Hallberg S Nordiska rådets svenska delegation har påtalat den katastrof som gränshandelsregionerna i Sverige befinner sig i, och statsrådet har svarat upp med visat engagemang för frågorna. Det finns även en mycket stor oro i gränsregionerna

Inlämnad: 2020-11-09 Svarsdatum: 2020-11-18 Besvarare: Statsrådet Anna Hallberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:387 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se