Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län, plats 322
Titel Lärare Ma/NO
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-sofie.lifvenhage[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-05-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-02-03 – 2022-09-26
    • Ledamot 2020-09-16 – 2021-02-03
    • Suppleant 2020-01-29 – 2020-09-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-05-10 – 2020-01-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-06-17 – 2020-01-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-01-29 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant näringsutskottet 19- och trafikutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Företagaren Kenth Bergström och läraren Harriet Bergström.
  • Utbildning

    Västergårdsgymnasiet, Södertälje, slutår -95. Lärarhögskolan, Stockholm 96-00.
  • Anställningar

    Butiksbiträde ICA, 94-96 Lärare, Gnesta kommun, 96-. Kommunalråd i opposition, Gnesta, 10-14. Kommunalråd i majoritet, Gnesta kommun, 15-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gnesta 00-. Ledamot, kommunstyrelsen 04. Ledamot, servicenämnden 97-98. Ledamot, miljö- och byggnämnden 98-04. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 04-12. Ledamot, socialnämnden 12-19. Ledamot, regionstyrelsen, Södermanlands län. Kollektivtrafikmyndigheten, Södermanlands län.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna Gnesta 96-. IFK Gnesta 97-02.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:AU11 11 maj 2022 Genomförande av arbetsvillkorsdirektivet
Frågestund 21 april 2022 Frågestund
Debatt om förslag 2021/22:AU8 29 mars 2022 Jämställdhet och åtgärder mot diskriminering
Frågestund 17 mars 2022 Frågestund

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:216 Förbättrade förutsättningar för den arbetsmarknadspolitiska verksamheten

Motion 2021/22:4696 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4696 av Mats Green m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:216 Förbättrade förutsättningar för den arbetsmarknadspolitiska verksamheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska ta fram en samlad konsekvensanalys av förändringarna

Inlämnad: 2022-04-28 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:AU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4696 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4696 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

med anledning av skr. 2021/22:191 Riksrevisionens rapport om bosättningslagen

Motion 2021/22:4536 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4536 av Mats Green m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:191 Riksrevisionens rapport om bosättningslagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över bosättningslagen i fråga om viktningen av de faktorer som styr fördelningen av nyanlända


Utskottsberedning: 2021/22:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4536 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4536 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Regelverket för bidrag till fiberutbyggnadsprojekt

Skriftlig fråga 2021/22:1074 av Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Fråga 2021/22:1074 Regelverket för bidrag till fiberutbyggnadsprojekt av Ann-Sofie Lifvenhage M till Statsrådet Khashayar Farmanbar S Runt om i landet ser vi just nu olika operatörer som gör sitt yttersta för att säkerställa utbyggnad av fiber eller motsvarande för att skapa förutsättningar för uppkoppling i hela landet.

Inlämnad: 2022-02-10 Svarsdatum: 2022-02-23 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1074 av Ann-Sofie Lifvenhage (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.