Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Ann-Sofie Lifvenhage (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län, plats 322
Titel Lärare Ma/NO
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-sofie.lifvenhage[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-05-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2020-09-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-01-29 – 2020-09-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-05-10 – 2020-01-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-06-17 – 2020-01-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-01-29 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant näringsutskottet 19- och trafikutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Företagaren Kenth Bergström och läraren Harriet Bergström.
  • Utbildning

    Västergårdsgymnasiet, Södertälje, slutår -95. Lärarhögskolan, Stockholm 96-00.
  • Anställningar

    Butiksbiträde ICA, 94-96 Lärare, Gnesta kommun, 96-. Kommunalråd i opposition, Gnesta, 10-14. Kommunalråd i majoritet, Gnesta kommun, 15-19.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gnesta 00-. Ledamot, kommunstyrelsen 04. Ledamot, servicenämnden 97-98. Ledamot, miljö- och byggnämnden 98-04. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 04-12. Ledamot, socialnämnden 12-19. Ledamot, regionstyrelsen, Södermanlands län. Kollektivtrafikmyndigheten, Södermanlands län.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Moderaterna Gnesta 96-. IFK Gnesta 97-02.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 15 oktober 2020 Frågestund
Frågestund 10 september 2020 Frågestund
Frågestund 5 december 2019 Frågestund
Frågestund 14 november 2019 Frågestund

Utveckla Mälardalens högskola till tekniskt universitet

Motion 2020/21:3454 av Ann-Sofie Lifvenhage och Lotta Finstorp (båda M)

Motion till riksdagen 2020/21:3454 av Ann-Sofie Lifvenhage och Lotta Finstorp båda M Utveckla Mälardalens högskola till tekniskt universitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla Mälardalens högskola till tekniskt universitet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2020/21:3454 av Ann-Sofie Lifvenhage och Lotta Finstorp (båda M) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:3454 av Ann-Sofie Lifvenhage och Lotta Finstorp (båda M) (pdf, 75 kB)

Omställning och kompetensförsörjning

Motion 2020/21:3373 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3373 av Mats Green m.fl. M Omställning och kompetensförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbetslöshetsförsäkringen bör förändras för att bli en effektiv omställningsförsäkring och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SkU UbU 2020/21:AU2 2020/21:AU5

Motion 2020/21:3373 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 81 kB) Motion 2020/21:3373 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 123 kB)

Utbildnings- och arbetsmarknadspolitik för en bättre start på arbetsmarknaden

Motion 2020/21:3330 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3330 av Kristina Axén Olin m.fl. M Utbildnings- och arbetsmarknadspolitik för en bättre start på arbetsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka studie- och yrkesvägledningen i skolan och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UbU 2020/21:AU5

Motion 2020/21:3330 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3330 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se