Anna af Sillén (M)

Anna af Sillén (M)

Tjänstgörande statsrådsersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Södermanlands län, plats 30
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna.af.sillen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare för Ulf Kristersson
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-27 – 2026-09-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-11-29 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Flickors frihet i Sverige

Motion 2022/23:1095 av Alexandra Anstrell m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:1095 av Alexandra Anstrell m.fl. M Flickors frihet i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör undersöka förutsättningarna för att införa ett slöjförbud i grundskolor och förskolor, och detta tillkännager riksdagen för

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: KU

Motion 2022/23:1095 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2022/23:1095 av Alexandra Anstrell m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Tillåtande av gårdsförsäljning av alkohol

Motion 2022/23:771 av Anna af Sillén och Ann-Sofie Lifvenhage (båda M)

Motion till riksdagen 2022/23:771 av Anna af Sillén och Ann-Sofie Lifvenhage båda M Tillåtande av gårdsförsäljning av alkohol Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillåta gårdsförsäljning av alkoholhaltiga drycker och tillkännager detta för regeringen. Motivering

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:771 av Anna af Sillén och Ann-Sofie Lifvenhage (båda M) (docx, 76 kB) Motion 2022/23:771 av Anna af Sillén och Ann-Sofie Lifvenhage (båda M) (pdf, 72 kB)

Ökad transparens gällande skatter

Motion 2022/23:770 av Anna af Sillén (M)

Motion till riksdagen 2022/23:770 av Anna af Sillén M Ökad transparens gällande skatter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur transparensen gällande skatter kan öka och tillkännager detta för regeringen. Motivering Vad får vi för pengarna är frågan alla

Inlämnad: 2022-11-21 Förslag: 1
Utskottsberedning: SkU

Motion 2022/23:770 av Anna af Sillén (M) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:770 av Anna af Sillén (M) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.