Anna-Caren Sätherberg (S)

Anna-Caren Sätherberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 238
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna-caren.satherberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ledig 2021-11-30 – 2022-10-18
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Tredje vice ordförande 2019-03-07 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2020-09-10 – 2021-11-30
    • Ledamot 2020-09-03 – 2020-09-09
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-04-27
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2022-10-19 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-02-22
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2021-11-30 – 2022-10-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Sveriges geologiska undersöknings insynsråd 15-19. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Jämtlands län 15-19. Ledamot, Landsbygdskommittén 15-17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Åre 02-18. Vice ordförande kommunstyrelsen 02-06 och 2:e vice ordförande 06-14. Ledamot, miljö-, byggnads- och räddningsnämnden 03-05. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden 05-06. Vice ordförande, Jämtlands läns regionförbund 10-14.
  • Föräldrar

    Holger Sätherberg och Birgitta Månsson.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna Jämtlands län 12-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 17-18. Ledamot trafikutskottet 18-19 och 3:e vice ordförande 19-. Suppleant näringsutskottet 14-17 och kulturutskottet 14-18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-18. Ledamot krigsdelegationen 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Drivmedelspriset och en levande landsbygd
Interpellationsdebatt 2021/22:362 av Eric Palmqvist (SD) 15 mars 2022 Drivmedelspriset och en levande landsbygd
Stillbild från Interpellationsdebatt: Ersättning för sälavskjutning
Interpellationsdebatt 2021/22:358 av Runar Filper (SD) 15 mars 2022 Ersättning för sälavskjutning
Stillbild från Interpellationsdebatt: Skottpengar på skarv
Interpellationsdebatt 2021/22:351 av Runar Filper (SD) 15 mars 2022 Skottpengar på skarv
Stillbild från Interpellationsdebatt: Kompletterande direktiv till utredningen om en ny renskötsellag
Interpellationsdebatt 2021/22:314 av Mattias Karlsson i Luleå (M) 18 februari 2022 Kompletterande direktiv till utredningen om en ny renskötsellag
Stillbild från Interpellationsdebatt: Direktiven till Renmarkskommitténs arbete
Interpellationsdebatt 2021/22:331 av Kjell-Arne Ottosson (KD) 18 februari 2022 Direktiven till Renmarkskommitténs arbete
Stillbild från Interpellationsdebatt: Enklare regler för försäljning av vildsvinskött
Interpellationsdebatt 2021/22:280 av Johan Hultberg (M) 15 februari 2022 Enklare regler för försäljning av vildsvinskött

Dokument:

Nordiska näringsrekommendationer

Skriftlig fråga 2022/23:531 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Fråga 2022/23:531 Nordiska näringsrekommendationer av Anna-Caren Sätherberg S till Landsbygdsminister Peter Kullgren KD De nordiska näringsrekommendationerna som antogs 2012 ska uppdateras, och förslag är nu ute på remiss. De slutgiltiga nordiska näringsrekommendationerna ska presenteras på Nordiska ministerrådet på Island

Inlämnad: 2023-04-05 Svarsdatum: 2023-04-21 Besvarare: Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:531 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 87 kB)

Ursprungsmärkning av kött på restaurang

Skriftlig fråga 2022/23:433 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Fråga 2022/23:433 Ursprungsmärkning av kött på restaurang av Anna-Caren Sätherberg S till Landsbygdsminister Peter Kullgren KD Vi socialdemokrater vill se mer svensk mat på tallriken, en ökad livsmedelsproduktion och med det en bättre beredskap. I Sverige har vi ett gott djurskydd och en låg användning av antibiotika,

Inlämnad: 2023-03-09 Svarsdatum: 2023-03-22 Besvarare: Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:433 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 88 kB)

Svar på hemställan från Svenska Jägareförbundet, Sportfiskarna och LRF

Skriftlig fråga 2022/23:283 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Fråga 2022/23:283 Svar på hemställan från Svenska Jägareförbundet, Sportfiskarna och LRF av Anna-Caren Sätherberg S till Landsbygdsminister Peter Kullgren KD Svenska Jägareförbundet, Sportfiskarna och Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, gjorde i november 2022 en hemställan till regeringen om statens utredning N 2021:02 Renmarkskommittén.

Inlämnad: 2023-01-27 Svarsdatum: 2023-02-08 Besvarare: Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:283 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.