Anna-Caren Sätherberg (S)

Anna-Caren Sätherberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 238
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anna-caren.satherberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ledig 2021-11-30 – 2022-10-18
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Tredje vice ordförande 2019-03-07 – 2020-09-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 2020-09-10 – 2021-11-30
    • Ledamot 2020-09-03 – 2020-09-09
    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Ledamot 2017-04-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-04-27
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2022-10-19 – 2026-09-21
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-11-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-02-22
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2021-11-30 – 2022-10-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Sveriges geologiska undersöknings insynsråd 15-19. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Jämtlands län 15-19. Ledamot, Landsbygdskommittén 15-17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Åre 02-18. Vice ordförande kommunstyrelsen 02-06 och 2:e vice ordförande 06-14. Ledamot, miljö-, byggnads- och räddningsnämnden 03-05. Ordförande, barn- och utbildningsnämnden 05-06. Vice ordförande, Jämtlands läns regionförbund 10-14.
  • Föräldrar

    Holger Sätherberg och Birgitta Månsson.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Socialdemokraterna Jämtlands län 12-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot näringsutskottet 17-18. Ledamot trafikutskottet 18-19 och 3:e vice ordförande 19-. Suppleant näringsutskottet 14-17 och kulturutskottet 14-18. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-18. Ledamot krigsdelegationen 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ursprungsmärkning av kött på restaurang

Interpellation 2022/23:49 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Interpellation 2022/23:49 Ursprungsmärkning av kött på restaurang av Anna-Caren Sätherberg S till Landsbygdsminister Peter Kullgren KD I Sverige har vi ett gott djurskydd och en låg användning av antibiotika, och vår svenska köttproduktion är något vi ska vara stolta över. Därför kan svenskt kött vara ett mervärde för

Inlämnad: 2022-11-21 Svarsdatum: 2022-12-02 Besvarare: Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

Interpellation 2022/23:49 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 88 kB)

Sveriges klimatmål och skogspolitik

Interpellation 2022/23:45 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Interpellation 2022/23:45 Sveriges klimatmål och skogspolitik av Anna-Caren Sätherberg S till Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari L Klimat- och miljöministern har många gånger uttalat att Sverige ska nå klimatmålen om minskade utsläpp till år 2030 och till år 2045 genom en ambitiös och effektiv politik. Det

Inlämnad: 2022-11-20 Svarsdatum: 2022-12-06 Besvarare: Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L)

Interpellation 2022/23:45 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 90 kB)

Biodrivmedel

Interpellation 2022/23:29 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Interpellation 2022/23:29 Biodrivmedel av Anna-Caren Sätherberg S till Landsbygdsminister Peter Kullgren KD I Sverige sker många stora investeringar för en grön omställning av industrin. Tack vare en tydlig politisk riktning och långsiktighet i förutsättningar under de senaste två mandatperioderna leder Sverige klimatomställningen.

Inlämnad: 2022-11-09 Svarsdatum: 2022-12-02 Besvarare: Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD)

Interpellation 2022/23:29 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.